Máte obavy z fake news? Bleskový eurobarometr o fake news a dezinformacích na internetu ukázal, že 83 % Evropanů se domnívá, že se jedná o hrozbu pro demokracii. Kvůli tomu se sedm evropských partnerů spojilo s cílem vybudovat revoluční komunitní mediální rámec. Záměrem je vybavit místní komunity všemi znalostmi, dovednostmi a kompetencemi pro rozvoj, řízení a udržování komplexní mediální služby pro místní obyvatele.
Nenechte se mýlit, „fake news“ jsou skutečný problém. Jedná se o osvědčenou techniku, kterou krajně pravicová a krajně levicová média, radikální skupiny jako ISIS a populistická hnutí používají k prosazování svých politických a sociálních agend. Nejsou šířeny sporadicky jednotlivci, jde o vysoce sofistikovaný globální mechanismus, který byl navržen tak, aby využíval internet a mediální kanály k vedení informační války. Ačkoliv koncept propagandy není nic nového, v dnešní době ji napomáhá její všudypřítomnost, rychlé šíření se a schopnost i malých skupin s omezenými zdroji vést významné mediální kampaně. Používání Instagramu, WhatsAppu a YouTube hnutími proti očkování k publikování „fake news“ obsahu ve Velké Británii vedlo v roce 2018 ke ztrojnásobení případů spalniček, protože rodiče, ovlivněni „fake news“, se rozhodli své děti neočkovat.
Bylo prokázáno, že investice do komunitních médií obohacují demokratické procesy, podporují soudržnost společenství a zvyšují občanskou angažovanost všech skupin společnosti. WIRES-CROSSED si klade za cíl využít potenciál dostupných digitálních a sociálních mediálních platforem a vrátit hlas zpět místním komunitám, čímž podpoří soudržnost společenství v boji proti „fake news“ epidemii.